Učenci 8. c razreda so se v šolskem letu 2023/24 vključili v mednarodni projekt, ki ga vodi irska organizacija HETI (Holocaust Education Trust Ireland), z namenom širiti ozaveščanje o nevarnostih rasizma in nestrpnosti. V ponedeljek,16. oktobra 2023, so na zelenici pred šolo posadili čebulice krokusov, ki jih je poslala organizacija HETI. Rumene žafrane učenci sadijo v spomin na milijon in pol judovskih otrok in v spomin na tisoč otrok različnih narodnosti, ki so bili žrtve nasilja v drugi svetovni vojni, spomnijo pa se tudi otrok, ki so danes razseljeni, begunci, sirote in so oropani otroštva ter iztrgani iz varnega objema staršev zaradi političnih dejavnikov, nasilja in vojn. Medtem ko so žafrani počivali, so učenci prebirali knjige o holokavstu in zgodbe preživelih. Po knjižni predlogi so pripravili dramatizacijo Suzanine zgodbe, na podlagi so pripravili tri po zahtevnosti različne delavnice za učence od prvega do osmega razreda. V mesecu januarju so izvedli 21 delavnic med vrstniki in mlajšimi generacijami ter tako prispevali k širjenju in zavedanju pomena vključenosti, strpnosti in spoštovanja vseh ljudi. V delavnicah so predstavili cilje projekta Krokus, mlajšim generacijam so brali in predstavili dramatizacijo Suzanine zgodbe ter na podlagi animiranega filma predstavili Ano Frank. V delavnicah so učenci izdelovali rumene žafrane iz papirja in krep papirja. Opravljene dejavnosti so predstavili z mini razstavo v šolski vitrini. Prvi teden v marcu pa so pred šolo občudovali cvetoče Krokuse in zaključili z dejavnostmi v okviru projekta.

mentorica Irena Hočevar