Branje, branje in še enkrat branje. Že štirinajstič smo na OŠ Orehek Kranj in njeni podružnici v Mavčičah izvedli bralni maraton in tako tudi uradno odprli bralno sezono 2021-2022. Dogajati se je začelo že zjutraj z radijsko reklamo, s katero so se članice gledališkega kluba duhovito  prelevile v knjižne molje in v napeti bitki med posamezniki in strankami uspešno sklenile kompromis: »Brali bomo vsi in brali bomo vse, kar se kvalitetnega in dobrega najde v šolski knjižnici – se pravi vse.« Potem so si učenci ogledali še video o novi pridobitvi pri vhodu v šolo – knjigobežnici, ki smo jo poimenovali Čopkov brlog. Učenci 8. a so poslikan hladilnik, ki to več ni, slovesno odpeljali iz šolske knjižnice na njegovo novo mesto pred šolska vrata, dekleta pa so ga napolnila s knjigami, ki jih je moč prebrati, sposoditi, zamenjati, dodati – in to brez izkaznice za knjižnico. Otvoritvi v mehurčkasti korona obliki so tako prisostvovali učenci enega razreda, Veveriček in seveda idejna vodja Čopkovega brloga, naša knjižničarka Andreja. Oba, video in avdio posnetek spodbujata k branju, najdete pa ju na spletni strani naše knjižnice. Učenci so se ta dan prelevili  tudi v pripovedovalce zgodb, ki so jih morali ustvariti ob naključni izbiri sličic. Ugotovili smo, da domišljije še ni zmanjkalo in da je med nami mogoče tudi kak bodoči literarni ustvarjalec. Učenci razredne stopnje so se s knjižnim moljem v stripovski zgodbici podali na napet lov za izginulimi črkami. Učenci so risali, poslušali, brali, pripovedovali, pisali … Po razredih so začele krožiti bralne mape, ki so dobile nove preobleke, prvošolci pa bodo namesto bralne mape od letos naprej domov odnašali bralne vrečke, ki jih je sešila naša knjižničarka (in vanje poleg knjige priložila še … pssst, to je pa skrivnost).

Dan je tako ali drugače minil v znamenju branja zgodb.  Za konec lahko zapišemo samo še: »Srečno, mladi bralci!«

Simona Merljak